Vlhké steny a fasády sú v mnohých domoch a bytoch viac ako nevítanými hosťami. Žiaľ, výnimku v tomto prípade netvoria novostavby ani zrekonštruované bývanie. Keďže sa posledných rokoch radi spoliehame na zatepľovaníe, dáme stavbe zatepľovací systém. Ústredným heslom sú náklady za teplo a estetickejší vzhľad. Po istom čase sa nám ale úspešne „zabalená“ fasáda začne pripomínať prvými plesňami a my máme veľký problém. Začneme tak pátrať po príčinách a hľadať kvalitné a rýchle riešenie.
Vlhkosť je trpezlivá
Majiteľ zatepleného a dobre vyzerajúceho objektu síce ušetrí ma kúrení, ale nevedomky si vytvorí nového súpera, ktorým je zákerné vlhko. Vlhkosť sa pomaly a isto zbiera v múroch, pod plochou zatepľovacieho systému a vytvára akúsi časovanú bombu. Žiaľ, nepotrvá to dlho a výbuch v podobe vlhkých a mokrých stien šokuje a prekvapí. Aká je príčina takejto fasádnej pohromy? Pár slovami – paradox pôvodného stavu. Keď objekt ešte nebol zateplený, vzduch križoval celú stavbu a vlhkosť sa v pohode dostávala zo stien von. Samozrejme, unikalo ale aj podstatne viac tepla, akoby si majiteľ budovy želal. Zateplenie tieto vcelku prospešné „manévre“ stoplo. Šetrí sa síce na kúrení, no stavba prestáva dýchať. V tom okamihu začnú plesne nervózne prešľapovať a hľadať si miesto, kde chcú majiteľa poriadne potrápiť.
Vlhkosť nie je len jedna
Treba zdôrazniť, že rôzne druhy stavebných materiálov majú odlišné chemické vlastnosti. Obecne sa vie, že staršie murivo má oproti omietkam rozdielne pH hodnoty. Tieto rozdiely spôsobujú tzv. elektrochemický transport vlhkosti. Laicky povedané, stavby so skorším dátumom narodenia absorbujú vlhkosť v oveľa väčšej miere ako je tomu u stavieb nových. V múroch a fasádach starších nehnuteľností sa preto nachádza podstatne viac viazanej vlhkosti.
Ďalším dôležitým pojom, ktorý sa spája s vlhkosťou a budovami je tzv. salinita – zasoľovanie muriva. Je dobré vedieť, že soľ do stavieb preniká vo forme vodného roztoku. Účinok solí postupne zvyšuje hladinu vlhkosti v stenách a murivo sa stáva viac hygrokopickým, teda príjma ešte viac vlhkosti z okolia. Soli trpezlivo a nekompromisne upchávajú póry muriva, čo napokon vedie k znižovaniu úrovne odparovania vody z povrchu.
Vysoká hladina vlhkosti spojená s fenoménom salinity naštartuje na stenách výskyt výkvetov a mokrých máp. Vlhké murivo napokon omietku celkom rozloží a bez potrebných opatrení prichádza k ešte vážnejším škodám. Mokré mapy sa stanú miestom, kde sa uchytí pleseň. Plesne nielenže zapáchajú a nabúravajú komfort bývania, ale môžu viesť k rôznym zdravotným komplikáciám ľudí žijúcich v ich bezprostrednej blízkosti. Dokážu u človeka vyvolávať podráždenie slizníc, zápal priedušiek, rôzne druhy kašľa, ale aj vážnejšie stavy, ako napríklad astmu, alergie, či kožné ochorenia.
Na rade je sanácia
Pre zjednodušenie môžeme slovo sanácia preložiť ako formu “liečenia” fasády a múrov, od vlhkosti a rôznych škár alebo prasklín. Vlhko na konštrukcii omietok a múrov zapríčňuje mokré fľaky. Postupom času, aktívnym pôsobením mikroorganizmov a anorganických kryštalických látok prichádza horšia fáza, ktorou je degradácia plôch omietok a múrov. Čo v takejto situácii robiť? Prvoradou úlohou musí byť likvidácia zdrojov vlhkosti. Je jedno, či ide o vlhkosť zo zatečenej, odpadovej vody alebo vzlínajúcej vody. Zbaviť nehnuteľnosť všetkých zdrojov vlhkosti patrí ku kľúčovým úlohám každej sanácie.
Pochopiteľne, že vedieť aký druh vlhkosť má fasádu “na rováši” často nestačí. Vypláca sa poznať, kedy a z akých materiálov bola stavba zhotovená, ako a čím je izolovaná, príp. či ju plesne už niekedy napadli. Popri tom je na prospech, ak má majiteľ nehnuteľnosti dostatočný prehľad o klimatických podmienkach v okolí stavby.
Hydrofóbia fasádam prospieva
V zásade môžeme pojem “hydrofobický materiál” v slovenčine popísať ako vodoodpudivý, teda materiál odolný voči vode a vlhkosti. Ak je fasáda budovy vybavená alebo ošetrená materiálmi, ktoré majú vyššie popísaný charakter, teda dokážu odpudzovať vodu a vzdušnú vlhkosť, hovoríme o efekte lotosového kvetu, či efekte lekna. Na hladkom povrchu takejto hydrofobickej fasády sa dažďová voda, sneh alebo atmosférická vlhkosť vytvarujú do podoby kvapiek, ktoré vďaka gravitácii odpadnú aj so zachytenými čiastočkami znečistenia.
Ak pleseň zaútočí
Občas ale nepomáha nič a pleseň obsadí fasádu v plnej sile. Dobrá rada. V takýchto situáciách sa nevypláca skúšať rôzne svojpomocné alebo webovské recepty, ale spoliehať na skúsených odborníkov. Spoločnosť A SERVIS LIPKA k takýmto profesionálom bezosporu patrí. Dvadsať rokov skúseností v rôznych podmienkach a pre rôznych klientov prinieslo svoje ovocie. Firma dnes patrí k lídrom v oblasti boja proti plesniam v celej strednej Európe.
Kde a ako začať?
Spoločnosť A SERVIS LIPKA štartuje proces čistenia precíznym odstránením všetkých bio nečistôt, ktoré sa na stenách a fasáde usadili. V tejto fáze zásadne pracuje tzv. mokrým spôsobom. V opačnom prípade hrozí kontaminovanie okolia spórami plesní, príp. technologicky nekvalitne pripravený povrch.
Kvalitu tohoto spôsobu čistenia vníma firma A SERVIS LIPKA ako kľúčovú. Špecifické a jedinečné účinky ochranného a dezinfekčného prípravku sú totiž priamo spojené s čistotou ošetrovanej plochy. Následne musíme nechať fasádu poriadne vysušiť, keďže dezinfekčný náter SANATOP LIKVID PROFI treba aplikovať na úplne suchú plochu. Náter dostane k dispozícii 24 hodín, aby sa prejavili jeho pozitívne účinky.
V tomto momente sa spoločnosť A SERVIS LIPKA vždy obracia na klienta s otázkou, či chce nechať fasádu vymaľovať a sceliť jej farebnosť. V prípade klientovho súhlasu sa postupuje od vzorkovníka, cez namiešanie farby až po jej nanesenie. Je potrebné upozorniť, že vďaka vplyvom počasia je pôvodná farba fasády značne degradovaná, a tak farba namiešaná podľa vzorkovníka nemôže byť identická s tou na ploche. Zákazník sa teda musí rozhodnúť sám, či bude tento fakt akceptovať. A SERVIS LIPKA vníma svoje dobré meno ako najväčší benefit svojej existencie a ďalšej činnosti, a tak aj v tomto prípade komunikuje s klientom otvorene a čestne.
Nanesenie LSG
Ukončením prípadnej výmaľby fasády sa otvára ďalší stupeň, ktorým je nanesenie LSG – priemysleného polyméru výnimočných vlastností a schopností. Hlavné plus tohoto prípravku spočíva v tzv. difúznom odpore. Na vysvetlenie. Vodná para, ktorá sa skrýva vo fasáde a murive dokáže vďaka tomuto náteru unikať do okolia. Do stien sa však nedostane vlhkosť z atmosféry, dažďová voda ani sneh. Fasáda natretá LSG je tak ochránená na dobu 4 až 6 rokov. A naviac, LSG spoľahlivo blokuje budúce mikrobiálne napadnutie steny.
Firma A SERVIS LIPKA využíva túto progresívnu technológiu u svojich klientov po celej strednej Európe. Primárnou prednosťou priemysleného polyméru LSG je najmä jeho vysoká účinnosť a pozoruhodná životnosť. LSG je dnes považovaný za vôbec najúčinnejší prípravok pri ochrane fasád proti mikrobiálnemu napadnutiu.
Napíšte komentár